Trądzik jest chorobą, wokół której narosła cała masa legend. Opowiemy wam zarówno o najpopularniejszych mitach, jakie powstały wokół tego tematu, jak i o prawdach, które warto potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – zmora nastolatków

To jeden z najpowszechniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Choć schorzenie to dotyczy około 80% nastolatków, jednakże nie jest ona wyłącznie zarezerwowana dla tej grupy osób. W dużej mierze i coraz częściej pojawia się ona u osób po trzydziestym roku życia, niezwykle utrudniając i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny

Niepodważalnym faktem jest, że chociaż trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym defektem zarówno estetycznym, jak i psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz ogromny dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik – choroba zakaźna

To powszechny mit, który towarzyszy nam od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Zła dieta prowadzi do trądziku

To tylko w połowie prawda. Wbrew panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowy sposób rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, choć ostatnie badania dowodzą, iż nie dotyczy to dużej grupy osób dotkniętych zmianami trądzikowymi, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, bardzo ostrych, lub też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.

Prawdą jest natomiast, iż właściwa dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, a więc pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd skóry twarzy.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik

To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Co więcej proces przesuszenia skóry jest powodem zwiększenia wydzielania się łoju, co jest błędnym kołem. Nie należy jednocześnie zapominać, że zbytnie eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik

To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Częste, nadmierne i nazbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do przesuszenia skóry i jednocześnie wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się kondycji skóry. Nie można jednak zapominać, iż odpowiednia higiena to sprawa kluczowa, w związku z czym twarz trzeba myć dwa razy dziennie, najlepiej stosując do tego odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy

Stwierdzenie to jest wierutną bzdurą. Trądzik, którego się nie leczy może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a co więcej nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. Przydatne mogą okazać się odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych

Stwierdzenie powyższe jest faktem. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.

Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u niektórych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.