Zmęczenie lub smutek są naturalną, nieodłączną częścią naszego życia. Ludzie nas zawodzą, coś idzie nie po naszej myśli, tracimy ludzi, których kochamy lub marzenia, których nie możemy z jakichś powodów spełnić… Kiedy jednak uczucie osłabienia i nostalgii przeciąga się w czasie, rozciągając się na tygodnie lub nawet miesiące, albo pojawia się zbyt często i zakłóca naszą zdolność do interakcji z ludźmi i cieszenia się życiem, jest wysoce prawdopodobne, że doświadczamy którejś z wielu form depresji. Jeśli jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do specjalistycznych informacji, lekarzy, którzy przepiszą nam odpowiednie leki, a do tego mamy wokół siebie wsparcie – nawet ciężka depresja jest do wyleczenia. Ważne jest, by wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć działania, by pokonać tę chorobę.

Jeśli widzisz jej oznaki u siebie, ale nie szukałeś nigdzie pomocy, ważne jest, abyś to zrobił i nie próbował sam przez to przechodzić. Istnieje wiele objawów wskazujących na depresję. Są nimi, na przykład: niezdolność do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym, brak zainteresowania ulubionymi zajęciami i hobby, otępienie, ciągłe zmęczenie i poczucie, że robienie nawet prostych rzeczy wymaga zbyt wiele energii. Do tego dochodzi także uporczywy smutek, napady płaczu, niekontrolowane lub łatwe wzruszanie się, uczucie niepokoju lub pustki, obwiniania siebie o różne rzeczy i brak poczucia własnej wartości, zbyt długi albo zbyt krótki sen, lub wręcz bezsenność, nietypowy przyrost wagi lub nagła utrata masy ciała, objadanie się lub utrata apetytu. Ponadto, depresję cechuje ciągły brak koncentracji, niemożność podejmowania jakichkolwiek decyzji lub ciągłe problemy
z pamięcią, pesymizm lub poczucie, że życie jest beznadziejne, bezcelowe i daremne. Może to nawet prowadzić do fizycznego uczucia drętwienia, skurczy, problemów trawiennych, bólu głowy i innych, które nie ustępują wraz z zażyciem leków. Oprócz tego, ekstremalne przykłady to bycie drażliwym lub niespokojnym przez większość czasu, myśli samobójcze, myśli o śmierci lub nawet próby samobójcze.

Jeśli identyfikujesz się z jednym lub kilkoma z tych objawów, zasięgnij koniecznie porady lekarza. Poproś go o zbadanie możliwych przyczyn medycznych, leżących u podłoża Twojej depresji. Czasami depresja jest skutkiem ubocznym innych schorzeń lub leczenia innych schorzeń. W niektórych zaś przypadkach, schorzenia te mogą podszywać się pod depresję. Ważne jest, aby Twój lekarz zidentyfikował fizyczne przyczyny depresji, które wymagają określonego leczenia lub wyeliminowania innych przyczyn Twojego aktualnego stanu.

Dowiedz się także wszystkiego, co możesz, o depresji jako chorobie. Uzupełnienie wiedzy o swoim stanie, pozwoli Ci go przezwyciężyć. Zdobycie potrzebnej wiedzy pomoże Ci upewnić się, że depresja jest prawdziwa, i – że tak naprawdę – istnieje wiele sposobów na jej pokonanie. Szersze zrozumienie depresji pomoże rozwiać większość z Twoich lęków i zmartwień. Zapewni Ci także wiele narzędzi do samodzielnej walki z tą chorobą.