Bardzo istotna większość ludzi na świecie ma niezbyt przyjemne przygody z trądzikiem, który zazwyczaj powstaje w wieku dojrzewania i potrafi występować na naszej skórze do trzydziestego piątego roku życia, a w sporadycznych przypadkach nawet dłużej. Niegdyś bagatelizowany, był w istocie utrapieniem dla tych, którzy borykali się z jego ostrymi postaciami. Aktualnie podejście do tej przypadłości skórnej jest zgoła inne – koncentruje się na prawidłowym leczeniu oraz pielęgnacji.

Kiedy leczyć?

Co prawda w dużej liczbie przypadków trądzik jest niegroźny, a jego wysiew jest minimalny, jednak w ciężkich przypadkach może spowodować powstawanie blizn oraz deformacji na skórze. U pacjentów z zaostrzonym przebiegiem choroby niezbędne jest wcielenie w życie właściwie ukierunkowanego leczenia farmakologicznego, które skutecznie rozprawia się z przypadłością. Jednymi z kluczowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a także guzki, krostki i ropiejące grudki.

Metodyka leczenia

Przed tym jak zostanie przepisany nam jakiś medykament, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego oraz na jego podstawie, w zależności od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dopasowuje się właściwe medykamenty. Działanie na kilku płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie bardziej zadowalające efekty, niż sięganie po rozwiązania mniej kompaktowe. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia terapii specjalistycznej.

Bezspornie im szybciej podejmie się kurację, tym lepsze efekty uzyskamy. Błędnym jest myślenie, że problem sam się rozwiąże, a wyczekiwanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, rodzi następne bardzo nieprzyjemne problemy.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się miejscowe działanie retinoidami, a w zaostrzonych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki mają zatrzymać namnażanie się bakterii i tym sposobem zapobiec ich dalszej kolonizacji na naszym ciele Podczas, gdy mamy do czynienia z pryszczami w łagodnej postaci grudek i krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach absolutnie niezbędne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Zazwyczaj polecana terapia hormonalna w dalszym ciągu powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, w zupełności niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale zarazem skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Ważna ciągłość prowadzenia kuracji

Biorąc się za leczenie, należy pamiętać, że zawsze będzie ono długotrwałe i wymaga zdyscyplinowania ze strony osoby, która się podjęła leczenia. Niezwykle ważną wiadomością, o której często się nie pamięta, jest fakt, że początek leczenia może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe wykwity są rezultatem otwierania się oraz oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. W żadnym razie nie powinno się na własną rękę zakańczać leczenia, a wszelkie wzbudzające niepokój objawy trzeba konsultować z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.