Powszechnie wiadomo, że z różnymi kłopotami natury zdrowotnej należy udać się do lekarza – czy to rodzinnego, czy to odpowiedniego specjalisty. Jest to jak najbardziej właściwe postępowanie, ale czasem można pozbyć się dolegliwości samodzielnie, trzeba tylko wiedzieć jak i kiedy. Pomoże w tym dobrze wyposażona domowa apteczka, w której powinny znaleźć się zarówno popularne preparaty chemiczne, jak też zioła i różne akcesoria.

Wyposażenie apteczki może nierzadko pomóc zwalczyć dokuczliwe objawy niezbyt poważnych dolegliwości i schorzeń – ból brzucha, katar, kaszel, podwyższoną temperaturę i złe samopoczucie. Muszą się tam znaleźć też przedmioty niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy przy skaleczeniach, stłuczeniach, oparzeniach i innych urazach. Większość leków pierwszej potrzeby oraz przydatne akcesoria kupić można w dowolnej aptece, bez recepty. Nie są zbyt drogie i mogą poleżeć nieużywane mniej więcej rok lub dwa (należy zawsze sprawdzać datę ważności). Oznacza to, że jednorazowe skompletowanie apteczki pozwoli spać spokojnie przez dłuższy czas.

Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach posiadanie apteczki staje się obowiązkowe – ktoś, kto dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo nie będzie się nad tym zastanawiał, bo tak czy inaczej skompletuje odpowiednie leki, ale inne osoby powinny być świadome. Apteczka powinna znaleźć się m.in. w każdym samochodzie. Jej brak stanowi nawet wskazanie do wystawienia kierowcy mandatu, a to jeszcze nie najgorsza z możliwych konsekwencji. Dużo gorsze jest znalezienie się w sytuacji, w której bardzo przydałby się ten lub inny preparat bądź chociażby bandaż elastyczny, a nie ma go pod ręką. Niekiedy skutkuje to bardzo poważnymi konsekwencjami, co tylko przemawia o ogromnym znaczeniu podręcznej apteczki. Taki zestaw produktów medycznych będzie też bardzo potrzebny podczas pieszych wędrówek w mniej lub bardziej cywilizowanych obszarach.

Jak skompletować taką apteczkę? Nie jest to bardzo trudne. Na wypadek nagłych urazów należy mieć tam opakowanie bandaża, opaskę elastyczną, zestaw plastrów i opatrunków, nożyczki, środki odkażające (wodę utlenioną, jodynę lub inne). Istnieje także wiele leków, które można umieścić na liście niezbędnych: preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, przeciw biegunce i innym efektom zatrucia pokarmowego, coś od kaszlu i kataru, leki poprawiające samopoczucie i podnoszące odporność, witaminy. Sporą dowolność skompletowania zestawu lekarstw ogranicza jednak to, że przeważnie dysponuje się ograniczonym miejscem (przeciętna apteczka nie jest duża) i nie można przekraczać pewnej wagi, bo noszenie tego wszystkiego będzie po prostu niewygodne. Z uwagi na wygodę praktykuje się często korzystanie z miniaturowych i zbiorczych opakowań, na przykład wersji podróżnych, które są z reguły znacznie mniejsze od typowych dostępnych w aptece. Chociaż ma to pewne wady (mniej leku, wyższa cena) warto rozważyć zakup zwłaszcza wtedy, gdy zamierza się korzystać z apteczki często i w różnych sytuacjach. Szczególnie powinny pomyśleć o tym osoby, które na długo i często wyjeżdżają lub biorą udział w wycieczkach.