Czy wygląd paznokci ma duży związek ze zdrowiem? Jak dbać o brwi, żeby wyglądały naturalnie idealnie? Czy dieta ma duży wpływ na nasz wygląd? Odpowiedź brzmi: tak!

Przy tempie narzuconym przez pracę czy studia, a w niektórych przypadkach jedno i drugie, często nie zwracamy uwagi na to co jemy. Fast food jest łatwo dostępny i smaczny. Szybkie przekąski, żeby zaspokoić głód często bywają zdradliwe. Nieraz możemy usłyszeć ,,jesteś tym co jesz” i jest to w pełni trafne stwierdzenie.

Wystarczy spojrzeć na nasze paznokcie i włosy. Rozdwajające końcówki? Łamliwe paznokcie? Jak powinna wyglądać dieta, aby poprawić ich kondycję? Witaminy z grupy B, żelazo, magnez, cynk to tylko kilka przykładów. Najłatwiej znaleźć je w pestkach np. słonecznika. Paradoksalnie wyskubując je możemy nabawić się czarnych przebarwień na płytkach paznokci. Rozwiązaniem może być zakupienie pestek już wyłuskanych. Ryby i kasza również zawierają niezbędne składniki odżywcze, a w internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na dania obiadowe. Sałata, szpinak czy botwina również są świetnym uzupełnieniem codziennego menu. Na deser natomiast bardzo dobrym pomysłem są galaretki i dżemy. Poza dodatkami do naszej diety, musimy także liczyć się z wyrzeczeniami, jakimi są mocna kawa, herbata oraz alkohol, które w dużych ilościach nie przyczyniają się do zdrowego wyglądu włosów i paznokci. Wypłukują one cenne witaminy z organizmu. Można także wspomóc się suplementami.

A co z dbaniem o paznokcie od zewnątrz?

Przede wszystkim należy odstawić wszelkie lakiery na minimum 2 tygodnie, aby płytka miała szansę na odbudowę. Jeśli przy sprzątaniu często masz kontakt z detergentami, warto zadbać o gumowe rękawiczki. Aby odżywić paznokcie, należy systematycznie stosować odżywki. Dobrym sposobem jest codzienne odżywianie ich olejkami takimi jak rycynowy lub arganowy. Można także zaopatrzyć się w specjalistyczne odżywki witaminowe. Należy także pamiętać o unikaniu niezdrowych nawyków takich jak obgryzanie paznokci czy wycinanie skórek.

Jak zadbać o brwi?

Aby cieszyć się zdrowym wyglądem brwi, poza odpowiednią dietą, możemy stosować także zabiegi poprawiające ich kondycję. Podobnie jak w przypadku paznokci, również tutaj korzystanie z olejków jest wskazane. Olejek kokosowy czy rycynowy mogą wspomóc wzrost brwi. Wystarczy po nałożeniu jednego z nich, pozostawić olejek na pół godziny lub lepiej, na całą noc. Tu również ważna jest systematyczność, a także cierpliwość, ponieważ na efekty należy poczekać około 3 miesięcy. Dobrym zabiegiem przed pójściem spać jest przetarcie brwi mlekiem, a także masaż łuków brwiowych. Dzięki temu brwi będą mocniejsze.

A co szkodzi brwiom?

Nadmierna depilacja. Mimo usuwania niepotrzebnych włosków z obszaru łuku brwiowego, należy pamiętać, że cebulki włosków sąsiadujących przy zbyt dużej częstotliwości również słabną.
Pocieranie przy demakijażu. Jeśli robimy to zbyt gwałtownie, możemy zauważyć wypadające włoski na waciku. Należy więc postarać się wykonywać delikatne ruchy.

Henna. Każdy rodzaj farbowania włosów osłabia je.