Bóle stawów to powszechna dolegliwość, która wbrew powszechnemu mniemaniu nie dotyczy tylko osób starszych. Na dyskomfort w okolicach przegubów spowodowany przeciążeniem narażone są też stosunkowo młode osoby. Ból w tych okolicach nie zawsze jednak związany jest z przepracowaniem organizmu – może zwiastować przeziębienie czy nawet poważne schorzenia wymagające interwencji specjalisty.

Bóle stawów – na jakie choroby wskazują?

Bóle stawów mogą zwiastować infekcję wirusową lub bakteryjną do kilku dni po zakażeniu. Występują razem ze znanymi objawami, takimi jak m.in. gorączka, wydzielina z nosa o nietypowym kolorze lub dreszcze. Bóle w stawach utrzymują się średnio do czterech dni po wystąpieniu pierwszych objawów.

Bóle stawów mogą też być spowodowane rozwijającą się osteoartozą. Choroba uderza w strukturę chrząstki stawowej rozszerzając ją, przez co powstają osteofity napędzające proces zapalny stawów. Osteoartoza dotyczy przede wszystkim przegubów kończyn dolnych.

Do innych przyczyn tej dolegliwości należą też różnorakie zapalenia. Przykładowo reumatoidalne zapalenie stawów objawia się sztywnieniem przegubów, ostrym bólem i obrzękiem. Zapalenie najczęściej dotyczy stawów kończyn górnych oraz dolnych, jednak może też uderzyć w inne. Inną przyczyną bólu w stawach jest łuszczycowe zapalenie stawów. To poważne schorzenie charakteryzujące się deformacją stawów czy też zapaleniem palca. Najczęściej występuje u osób z rozpoznaną łuszczycą.

Najpoważniejszą przyczyną przewlekłego bólu stawów jest nowotwór kości lub chrząstki. To wyjątkowo niebezpieczna choroba, której objawy stosunkowo łatwo wykryć. Najczęściej w okolicach kości długich pojawia się wtedy bolesny guz, z którym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Co stosować na bóle stawów?

Dyskomfort spowodowany bólem stawów może być na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Rozwiązaniem na takie sytuacje są specyfiki z właściwościami przeciwbólowymi. Na dyskomfort spowodowany schorzeniami lub urazami najczęściej stosowana jest maść na ból stawów, która w zależności od użytych w niej składników może wykazywać działanie chłodzące lub rozgrzewające.

Jednym z rozwiązań, które dzięki formie, w jakiej są podawane, cieszą się ogromną popularnością, są żele na stawy. Chłodna substancja przynosi ulgę tuż po nałożeniu i szybko wysycha. Prostym sposobem na uśmierzenie bólu stawów mogą być zimne okłady: zmniejszają obrzęk poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Stosować można okłady wypełnione żelem, które są dostępne nie tylko w aptekach.

Kompleksowe niwelowanie tej dolegliwości zapewniają zastrzyki dostawowe. Stosowane są najczęściej w przypadku wyjątkowego bólu czy też poważnych kontuzji. Iniekcje wykonywane są przez lekarzy specjalistów w miejscu urazu,  redukując dyskomfort niemal natychmiastowo. Warto przy tym pamiętać, że nie każda kontuzja upoważnia do stosowania zastrzyków.

Fizykoterapia jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Specjaliści dobierają odpowiednie ćwiczenia dopasowane do problemu pacjenta. Właściwie dopasowane zajęcia mogą przynieść ulgę w bólu.
Więcej o sposobach na bolące stawy można dowiedzieć się na stronie Bol-Stawow.pl, gdzie zostały opisane różne sposoby na problemy związane ze stawami. Warto pamiętać, że częste bóle i dyskomfort podczas chodzenia należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Maści przynoszą chwilową ulgę, jednak ból może być spowodowany również o wiele bardziej poważnym schorzeniem.