Jedną z najważniejszych przyczyn odpowiadających za pojawianie się zmian trądzikowych są zmiany hormonalne. Huśtawka hormonów pojawiająca się w okresie dorastania może być podłożem dla pojawienia się niechcianych zmian na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Podobnie okres stanu błogosławionego czy połogu. Nagłe zmiany hormonalne pojawiające się w tym czasie, mogą odzwierciedlić się właśnie jako wystąpienie mało estetycznych wyprysków na skórze. O ile w tych zdarzeniach pomocne może się okazać odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie czy dostępne dla wszystkich pigułki przeciw trądzikowi, to przy innych jego odmianach, przeważnie konieczna jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych. Coraz częściej pojawia się on u osób dorosłych i u podstawy jego pojawiania się kryją się zdumiewające przyczyny. Okazuje się, że codzienny stres i źle skomponowana dieta może także skutkować pojawieniem się zmian o charakterze trądzikowym. Jednak różnią się one trochę od tych, które występują w okresie dojrzewania. Najczęściej nie nie występują na całej cerze, a wyłącznie w jej dolnej części. Zwykle pojawiają się w pobliżu żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust oraz na szyi. Trądzik który występuje u osób dorosłych mimo, że nie jest tak rozległy, to walka z nim może się stać niebywale wymagająca.

Trudno jest wygrać z trądzikiem pojawiającym się w wieku dorosłym. Powszechnie dostępne preparaty mogą okazać się niewystarczające w tej nierównej walce. Zazwyczaj niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zaleci wykonanie badań i na ich podstawie postawi trafną diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Zwykle odbywa się ono za pomocą efektywnych tabletek na trądzik, a często również leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie pacjent dotknięty trądzikiem musi również radykalnie zmienić swoją dietę oraz styl życia. Należy pić duże ilości płynów. W taki sposób można oczyścić organizm z substancji toksycznych odpowiedzialnych za pojawianie się zmian trądzikowych.