Trądzik to przypadłość skóry, która dotyka wielu osób, nie zawsze jedynie w okresie pokwitania. Występuje on zarówno u kobiet, jak i w przypadku mężczyzn, objawiając się wypryskami, wyskakującymi na twarzy, w okolicach dekoltu, czy nawet na plecach.

Skąd się bierze?

Na samym początku tej dolegliwości gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, a w związku z tym wydzielają też znaczne ilości łoju. Ujście mieszka włosowego, za przyczyną tego procesu, twardnieje. W ten sposób pojawia się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypierający go ku górze. Jeśli produkowanie łoju zostaje nagle zablokowane, tworzy się woreczek, pełen keratyny i tłuszczów, popularnie nazywany zaskórnikiem.

Trądzik zjawia się dokładnie w miejscu, gdzie nasza skóra ma największą liczbę gruczołów łojowych. Gromadząca się wydzielina w pewnej chwili zaczyna służyć jako pokarm dla drobnoustrojów, przez co te dwoją się, wzmagając dodatkowo zastany stan zapalny. Mimo wszystko, one same nie powodują tej przypadłości, dlatego też nie jest ona zakaźna. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż drobnoustroje zawsze znajdują się na ludzkiej skórze, a dopiero w kontakcie z łojem stają się dość groźne dla zdrowia.

Pryszcze to krosty, które powstają w wyniku silnych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy bakterie wydzielają pewnego rodzaju enzymy, nazywane lipazami. Wówczas obojętne tłuszcze łoju będą podzielone na drobniejsze cząsteczki. Wraz ze wzrostem ilości komórek, podlegających zakażeniu, wzmaga się również ilość wydzieliny, która znajduje się w woreczku. Gdy ścianki mieszka włosowego podlegają zbyt silnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wówczas cała ich zawartość rozlewa się naokoło. To w powyższy sposób dochodzi do pojawienia się szpecących zmian skórnych.

Od czego ponadto jest zależny rozwój trądziku?

Osoby, u których rodzice czy dziadkowie cierpieli na trądzik, są na niego znacznie bardziej podatne. Pryszcze zjawiają się też zwykle w okresie dojrzewania, ponieważ to wówczas zaczynają się wzmacniać hormony, co prowadzi do niepożądanej produkcji sebum. Winne jest także najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w przestrzeni w której powietrze jest bardzo zanieczyszczone czy też dość często wystawia się skórę na negatywne działanie słońca, problem może się nasilić.