Kiedyś trądzik był zwyczajną dolegliwością która pojawiała się w okresie dojrzewania. We współczesnych czasach z kolei pojawia się on również u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Łagodny trądzik cechujący się zaskórnikami lub małymi wypryskami i guzkami bez cech stanu zapalnego występuje dzisiaj u wielu osób- u młodych ludzi, u dorosłych, a szczególnie u pań które spodziewają się miesiączki.

W jaki sposób sobie poradzić z tym problemem, który skutecznie potrafi uprzykrzyć życie? Przede wszystkim należy stosować się do zasad higieny. W tym celu trzeba zakupić specjalistyczny krem, tonik oraz żel do czyszczenia twarzy. Należy z całą pewnością także unikać ostrych, słonych i tłustych posiłków. A co można zrobić, jeśli to jednak okaże się niewystarczające?

Przede wszystkim należy zaaplikować maść na trądzik. Na szczęście obecnie w aptece można kupić wiele takich maści bez recepty. Należy pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści z zawartością antybiotyków i sterydów. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona bardzo dobrze na procesy przyrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można również przetestować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak trochę przesuszyć skórę, a nadtlenek może delikatnie odbarwić włosy.

Inną bardzo często stosowaną maścią jest maść która w swoim składzie ma cynk. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Dobrze jest wyjaśnić, że jest to dosyć łagodna maść- aby zobaczyć efekty jej działania trzeba będzie trochę poczekać. Wypryski mogą również zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu dobrze sprawdzają się także smarowidła zawierające kwas salicylowy albo maści ziołowe.

Kończąc warto wspomnieć o tym, że w każdej postaci trądziku warto udać się do dermatologa, który pomoże wybrać najbardziej skuteczną dla nas maść.