Zmiany skórne na twarzy, w przypadku dorastania to popularna sprawa. Nierzadko mimo wszystko, ponadto w dorosłym życiu, borykamy się z kłopotem w postaci trądziku. Jego leczenie zwykle wymaga udania się po poradę dermatologa. Wiele osób, które nieskutecznie wykorzystywały różne sposoby terapii, wciąż nie wie, jak pozbyć się trądziku?

Skutecznych sposobów jest co najmniej parę. Możemy zastosować pewne domowe sposoby oraz takie, które zaleci nam dermatolog. Tabletki na trądzik zapisywane na receptę przez dermatologa często mają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Mogą wymagać używania specjalnych środków ostrożności, jak na przykład antykoncepcja czy badania enzymów wątrobowych. Prawda jest jednak taka, że często jednokrotnie przeprowadzona kuracja, może wystarczyć na bardzo długi czas. Różne środki na trądzik reklamowane w telewizji czy w radiu są możliwe do kupienia bez kontroli lekarza. Jednakże ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się jednak, że będą one funkcjonować.

Nieco mniej radykalna metoda to maść przeciwko trądzikowi. Zazwyczaj efekty użycia takiego środka są różne. Nie każdemu pomaga w ten sam sposób. Przy stosowaniu czegoś takiego również możemy spodziewać się skutków ubocznych, jak zaczerwienienie twarzy czy też alergie na słońce. Maść na to schorzenie zwykle zawiera w swoim składzie antybiotyk i środki mające za zadanie złuszczanie powierzchni skóry. Są one tolerowane w zależności od osoby. Maść na trądzik może mieć poza tym inny skład. Często zawiera w swojej strukturze cynk, mający właściwości wysuszające. Preparaty, które rozsmarowujemy na twarzy nie w każdym przypadku są pozytywne, ponieważ mogą wydłużać czas gojenia się wyprysków. Sytuacja zależy w dużej mierze od stopnia nasilenia trądziku. Używana miejscowo maść na trądzik może być skuteczna, kiedy mamy pojedyncze wypryski. Z kolei, gdy cała skóra twarzy jest w wypryskach, odpowiedniejsza opcja to najprawdopodobniej tabletki na trądzik.

Często kuracja trądziku trwa długo i wymaga zastosowania zapisanych leków. Czasami sięgamy po domowe sposoby, ale w tym przypadku również należy zachować rozwagę. Nasza cera jest wrażliwa i aplikowanie nieprzetestowanych substancji może grozić w najlepszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Z pewnością nie warto tak ryzykować. Pomoc lekarza od chorób skóry jest w tej sytuacji nieoceniona.