Nie tłuszcz a masa mięśniowa, to jest cel większości ludzi, a szczególnie kulturystów i osób, które na co dzień ćwiczą i prowadzę zdrowy tryb życia. Obniżenie ilości tłuszczu w organizmie na rzecz podniesienia ilości masy mięśniowej nie jest wcale proste, bo znacznie łatwiej jest nabyć kilogram tłuszczu niż kilogram mięśni, mimo iż oba te kilogramy ważą przecież tyle samo. Dieta na masę powinna być poprzedzona przede wszystkim dietą redukcyjną, która ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnego rezerwuaru tkanki tłuszczowej.

W późniejszym etapie kobieta, która chce budować masę mięśniową powinna zmienić dietę oraz uwzględnić wagę wyjściową, wiek oraz rodzaj aktywności, jaka zwykle jest prowadzona w życiu. Jest to tak naprawdę ważny element, bo nawet najdrobniejsze szczegóły przesądzają o tym, jak prowadzona będzie dieta i jakie da efekty. Ważne jest spożywanie dużych ilości białka, ale musi być to w białko pełnowartościowe lub choćby zbliżone do pełnowartościowego. Mięso jest najlepszym źródłem białka, ale na diecie na masę można się wspomagać także roślinami zawierającymi duże ilości białka oraz nabiałem.

Wśród roślin warto wymienić przede wszystkim soję czy fasolę, a w przypadku nabiału chudy twaróg. Świetnie w takiej diecie sprawdzają się też ryby, ale powinny być to chude ryby morskie. Warto dobrze ustalić podaż białka na każdy kilogram masy ciała i w tym akurat trzeba wspomagać się pomocą specjalisty dietetyka lub trenera personalnego z uprawnieniami do układania diet. Musisz pamiętać, że taka dieta może mieć wpływ na zdrowie i to nie tylko w kontekście pozytywnym. W jednym przypadku może nam się wydawać, że taki sposób żywienia będzie miał tylko i wyłącznie pozytywne skutki, dlatego że pozbędziemy się niepotrzebnego tłuszczu i wyrzeźbimy nasze ciało, ale w drugim przypadku ktoś może zwrócić uwagę na fakt, że duże ilości białka mocno obciążają nerki i jest to prawdą. Trzeba się liczyć z tym, że dieta na masę, czyli dieta bogatobiałkowa nie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które cierpią na choroby nerek.

Warto zbadać swoje nerki przed podjęciem takiej diety i w trakcie trwania nowego sposobu żywienia. Obciążenie nerek czasami może być na tyle znaczące, że bardzo źle odbije się na ich późniejszej pracy. Znane są też przypadki różnego rodzaju niewydolności spowodowanych bardzo źle prowadzonymi dietami.

We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek. Nie da się zmienić organizmu z dnia na dzień i nie da się też zmienić nawyków żywieniowych. Nawet gdy zmuszamy się do innego jedzenia i gdy staramy się układać na talerzu tylko to, co ma nam służyć, musimy mieć świadomość, że niczego nie można robić na siłę. Każdy organizm rozwija się we własnym tempie, każdy chudnie w swoim tempie i każdy też tak samo buduje tkankę mięśniową. Sama dieta nie wystarczy, bo konieczna jest też aktywność fizyczna. Musimy zmuszać mięśnie do pracy i to w bardzo intensywny sposób. Mięśnie muszą być mocno obciążone. To wymaga treningu na siłowni, ale też nie może być to trening pobieżny, a bardzo dokładnie zaplanowany i wykonany z najwyższą starannością.