Trądzik to zbiorcze pojęcie oznaczające wiele rozmaitych problemów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany rozmaitymi czynnikami, od istotniejszych kłopotów ze zdrowiem aż po źle dopasowaną dietę, dlatego warto działać kompleksowo. Taki plan daje zdecydowanie większe możliwości, że walka z tą nieprzyjemną przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z nieoczekiwanymi niespodziankami na twarzy i poczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja
Niedobór konkretnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w istotnie niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie pewnych substancji. Powinno się przemyśleć od początku do końca swoją dietę i odnaleźć w niej słabe strony, a później pracować nad nimi konsekwentnie. Zdecydowanie, brak zróżnicowania w codziennej diecie odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje kilku rozmaitych pierwiastków. Nie uda się mieć ich wszystkich, jedząc w kółko to samo śniadanie, obiad i kolację. Trzeba włączyć do swojej codziennej diety zdrowe urozmaicenia.
Tabletki na trądzik również pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, natomiast tylko pod kątem samej cery. Zwykle zawierają cynk, witaminę A oraz wyciągi z fantastycznie wpływających na nią roślin leczniczych. Dobrze jest się także wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które w składzie zawiera dużo toksyn. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą zdecydowanie najczęściej odbija się na cerze.

Prawidłowa pielęgnacja
Nawet najlepszej jakości tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, jeżeli stale popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed zaśnięciem. Zanim pójdzie się spać, powinno się koniecznie zmyć makijaż, a także kosmetyki nałożone rano i sebum, które zgromadziło się w porach skóry. Nieoczyszczone zanieczyszczenia przyczyniają się istotnie do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Kolejnym częstym błędem jest zaniechanie nawilżania i przesuszanie skóry tylko i wyłącznie silnymi środkami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do zwiększonej produkcji sebum.