Trądzik kojarzony jest przede wszystkim jako przypadłość związana z okresem dojrzewania i znikająca po tym okresie samoistnie. Tymczasem ciężkich stanów zapalnych w tej chorobie nie wolno w żadnym wypadku lekceważyć – w przypadku braku kuracji mogą pozostawić po sobie trudne do pozbycia się przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, kiedy dolegliwości są znacznie łagodniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Starając się znaleźć odpowiedź na niezwykle istotne pytanie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma kluczowymi wiadomościami.

Trądzik – co jest jego przyczyną?
Trądzik jest kojarzony w większości przypadków z wypryskami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi skóry człowieka. Jednakże trądzik „początkowy” to znane wszystkim wągry. Mogą mieć one postać otwartą – na cerze wyskakują wtedy czarne punkty, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki będące pod powierzchnią skóry. Powód pojawienia się tych dolegliwości jest taki sam – nadmiar łoju (określanego również pod nazwą sebum). Zbyt wysoka produkcja tej substancji najczęściej pojawia się w czasie dojrzewania – kiedy sebum zatka pory naszej skóry, zaczyna się stan zapalny.

Co uczynić w przypadku cery trądzikowej?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Zalecane przez specjalistów jest używanie środków z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie należy zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich osób toniku a także o przyjemnym kremie nawilżającym. Można również zastosować leczenie oparte na bazie ziół, warto skorzystać przede wszystkim ze zbawiennych funkcji ziela fiołka trójbarwnego. Zaleca się nie tylko spożywanie naparu, jak i stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na podstawie tego składnika.

Farmaceutyczne preparaty na trądzik
W przypadku, w którym samodzielne próby zaradzenia problemowi nie dają rezultatu można wybrać się do dermatologa. Może on przepisać antybiotyki, które niwelują stany zapalne – na przykład tetracyklinę, tretynoinę lub izotretynoinę. Skuteczne mogą okazać się również środki na podstawie hormonów, ale stosuje się je zazwyczaj tylko u starszych osób, u których trądzik młodzieńczy wciąż występuje.