Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości wieku dorastania jest trądzik. Przypadłość ta dotyczy większości osób w wieku pokwitania. Choroba jaką jest trądzik połączona jest bezpośrednio z procesem dorastania czyli zmianami hormonalnymi. W związku z nadmienionymi zmianami hormonalnymi dochodzi do zwiększenia wytwarzania się sebum, które to jest pierwszorzędnym czynnikiem sprawczym pojawiania się wyprysków.

Niezaprzeczalnie najwłaściwszym sposobem na zlikwidowanie pryszczy jest skorzystanie z porady dermatologa, czyli lekarza, który wykwalifikowany jest w leczeniu dolegliwości skórnych. dermatolog dzięki odpowiednim testom skórnym zdiagnozuje jak w przynoszący rezultat sposób zlikwidować kłopoty z trądzikiem. Przeważnie przepisywana jest pacjentowi terapia farmakologiczna , która umożliwi wyeliminować zmartwienie u jego źródła.

Lekarz zajmujący się chorobami skóry to nie wyłączne postępowanie.

Z tego powodu poddamy pod przemyślenie jak wyeliminować pryszcze w w środowisku domowym, bez wykorzystania terapii farmakologicznej.

Po pierwsze niezwykle ważne przy eliminowaniu wyprysków jest właściwe i co priorytetowe powtarzane codziennie oczyszczanie skóry oraz złuszczanie martwego naskórka. Właściwe oczyszczanie umożliwi zlikwidowania nadmiaru łojotoku oraz pozwoli na oczyszczenie pozbawionych tlenu porów skórnych.

Dalszą wytyczną jest racjonalny sposób odżywiania. Dieta, która doprowadza do aktywowania gruczołów łojowych, to dieta bogata w sól oraz ostre potrawy. Nie są polecane ponadto fast foody, słodkości oraz alkohol. Z tego powodu jeśli mamy defekty skórne ( trądzik) powinniśmy zadbać o to, aby codzienna dieta była bogata w owoce, warzywa oraz odmienne produkty bogate w witaminy: A, E, K, które bezsprzecznie pozytywnie działają na naszą skórę.