Trądzik to problem nie tylko urody, ale również zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym stosunkowo łatwo o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i ogólnym stanie cery, a to prowadzi do nasilonego poczucia frustracji. Taki stan umysłu często przekłada się na zaniechanie kontynuowania wysiłków i odnowienie problemu. Zdecydowanie często dopiero zajmująca dużo czasu, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi oczekiwane wyniki – warto połączyć tabletki na trądzik, kosmetyki a także dietę, oraz wystrzegać się kilku popularnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy największym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie skóry z trądzikiem działa na nią dobroczynnie, jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zredukowaniu nasilenia problemu, powraca on ze zdwojoną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne niszczy strukturę skóry i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Szczególnie stosując złuszczanie kwasami trzeba nie zapominać o odpowiedniej ochronie, jednak używanie dobrej jakości kosmetyku z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na sposób odżywiania i suplementację
Prawidłowa dieta, a przynajmniej unikanie spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany pokarmów, to absolutna konieczność jeśli chce się mieć idealną, nieskazitelną cerę. Warto połączyć to z suplementacją, najlepiej stosując odpowiednio dobrane tabletki na trądzik, które w składach zawierają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pozwoli nie tylko przywrócić jej odpowiednią kondycję, ale także utrzymać pożądany stan rzeczy na dłuższą chwilę.

Pomijanie peelingów i nawilżania
Następne powszechne przekonanie głosi, że skóra tłusta i trądzikowa nie wymagają nawilżania. To błąd – powinno się ją nawilżać, natomiast warto korzystać z dobrze dobranych, lekkich substancji. Można także unikać jej przesuszania. Zbyt duża ilość kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Skóra tłusta wymaga też złuszczania, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, lepiej zrobić to z użyciem łagodnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozproszyć po twarzy zarazki.