Okres dojrzewania niesie ze sobą wiele problemów zarówno dotyczących sfery psychicznej jak i fizycznej. W tej drugiej niewątpliwie prym wiedzie wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się u większości dojrzewających młodych ludzi -jest nią trądzik. W pierwszym stadium trądzik charakteryzuje się obecnością zaskórników które nazywane są także wągrami, następnie występują grudki i krostki, aż w ostatnim stadium można zaobserwować sino- czerwone guzki które wypełnia ropa, po zakończonym procesie gojenia mogą pozostawać po nich blizny.
Jak można efektywnie walczyć z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście skuteczna higiena, jednak należy także zastosować żel czy maść które skutecznie poradzą sobie z przeciwnikiem. Jakie medykamenty są stosowane najczęściej?
Nie ma wątpliwości co do tego, że są to maści zawierające sterydy i antybiotyki. Na rynku dostępne są również maści zawierające jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także wiele działań niepożądanych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą też pojawić się problemy z naczyniami krwionośnymi, z kolei w przypadku antybiotyków mogą wystąpić zakażenia grzybiczne oraz zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Warto również wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie ma mocnego stanu zapalenia, bowiem wtedy ryzyko pojawienia się działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.
Na samo zakończenie warto wspomnieć, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku wystąpi, to warto udać się do dobrego lekarza dermatologii cieszącego się dobrymi opiniami wśród pacjentów, aby ten wybrał odpowiednie medykamenty. Należy także przestrzegać zasad higieny oraz odstawić z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.