Okres dojrzewania jest procesem, który dotyka każdego człowieka. Zaczyna się w okolicach 12 roku życia i może przeciągać się do skończenia 18 lat. Proces dojrzewania charakteryzuje się występowaniem zmian fizycznych, w układzie hormonalnym oraz w psychice człowieka. Dziewczęta przeobrażają się w kobiety, a chłopcy zmieniają się w mężczyzn. W tym okresie najbardziej widoczne są zmiany fizyczne. Rosnące włosy na całym ciele, przetłuszczająca się skóra, wypryski czy pojawiające się charakterystyczne różnice w budowie ciała między płciami – to tylko nieliczne oznaki.

Dla każdego młodego człowieka największym koszmarem są pojawiające się cały czas wypryski na twarzy oraz niektórych miejscach na ciele. Niemal każdy nastolatek zastanawia się jak usunąć trądzik by nie powracał za każdym razem jak bumerang. Niestety kwestia ta nie jest taka prosta. Na krosty można używać różnego rodzaju kremy, maści, peelingi czy nawet tabletki które działają na przetłuszczającą się skórę od wewnątrz. Za każdym razem jednak pryszcze powracają i znów wyskakują na ciele osoby która dojrzewa. Dla młodzieży dotkniętej tym problemem jest to niesamowicie trudny okres, rówieśnicy potrafią z tego na pozór błahego powodu uprzykrzyć życie niewinnemu nastolatkowi.

W jaki sposób w takim przypadku pozbyć się trądziku? Najbardziej efektywnym wyjściem jest wizyta w gabinecie dermatologicznym, który po starannym przeanalizowaniu problemu i przeprowadzeniu specjalistycznych badań diagnostycznych pomoże ustalić najlepszą metodę leczenia krost. Odnotowano takie przypadki w których zmiana nawyków żywieniowych połączona z lekami przepisanymi przez lekarza może zdziałać cuda i pryszcze znikną z życia młodej osoby. Niekiedy zamiast marnować zasoby finansowe i czas na specyfiki zwalczające trądzik lepiej od razu udać się do specjalisty, który wskaże najwłaściwszą formę leczenia tej przypadłości. W przypadku większości nastolatków pojawianie się wyprysków zostaje zahamowane wówczas ustabilizuje się układ hormonalny.