Trądzik to wielki problem nastolatków, ale może on również wystąpić w wieku dorosłym czy też u niemowląt. Pojawienie się zmian skórnych może być dla nas sygnałem, iż organizm przestał dobrze funkcjonować i należy powziąć jakieś konkretne kroki, by było lepiej. W początkowym etapie dobrym środkiem mogą stać się pastylki na pryszcze, jednak w przypadku zaniedbania problemu konieczne mogą się okazać bardziej rozbudowane preparaty. A zatem jak skutecznie wyleczyć się z trądziku?

Tabletki na pryszcze
Jeśli znane nam sposoby typu zabiegi pielęgnacyjne czy też tabletki na pryszcze bez recepty zawiodą i problemy skórne nadal się nasilają, to należy udać się do lekarza dermatologii. Wiele osób unika odwiedzin u profesjonalisty, czego późniejszym efektem jest doprowadzenie do nieodwracalnych i nieestetycznych zmian skórnych, które trudno potem wyleczyć i kuracja staje się uciążliwa. Preparaty na wypryski muszą być dobrze dobrane do indywidualnego stanu naszej cery, aby można było w ogóle rozmawiać o choćby minimalnej ich skuteczności. Często dermatolog doradza jakieś domowe sposoby na trądzik jako uzupełnienie leczenia, ale podstawą kuracji jest najczęściej użycie preparatów doustnych. Najważniejsze jest, aby brać je regularnie, a zatem postępować zgodnie z poradami dermatologa. Skoro nasze wcześniejsze działania na własną rękę nie zadziałały, to teraz należy zaufać specjaliście, który posiada duże doświadczenie w kwestii leczenia trądziku.
Jednak tabletki na pryszcze nie są jedyną metodą, jaką stosuje dermatolog. W wielu przypadkach przepisuje on także zwiększone dawki witamin z grupy B, witaminę PP oraz C. Trzeba nie tylko pozbyć się stanu zapalnego, ale również przeciwdziałać łojotokowi. Tabletki na pryszcze mają w swoim składzie też nierzadko pochodną kwasu witaminy A, to jest izotretynoinę, która wpływa na polepszenie kondycji skóry każdego z nas. Doustnie zalecane są najczęściej doksycyklina, minocyklina czy erytromecyna.

Rzecz jasna prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy dodatkowo odgrywa przy trądziku niebagatelną rolę. Polecane są przede wszystkim środki, które mają działanie złuszczające naskórek oraz przeciwłojotokowe. W większości przypadków skóra trądzikowa wydziela zbyt duże ilości sebum, co nasila powstawanie zaskórników, dlatego też najkorzystniej wybierać kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej czy mieszanej. Preparaty złuszczające mogą doprowadzić do zbytniego wysuszenia się skóry, z tego względu trzeba dodatkowo pamiętać o jej regularnym nawilżaniu. Na rynku z łatwością można znaleźć odpowiednie substancje.