Trądzik występuje pod wieloma postaciami i wbrew powszechnym przekonaniom nie jest jedynie kłopotem dojrzewających nastolatków. Ten trądzik, który występuje przede wszystkim na etapie dojrzewania, objawia się występowaniem pryszczy, które nagle zaczynają pojawiać się na twarzy oraz pozostałych partiach ciała (dekolt, plecy etc.), określany jest mianem trądziku młodzieńczego. Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się pryszczy musisz wiedzieć, że taki trądzik być może minie sam wówczas, gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się w swej dojrzałej formie.

Trądzik u dorosłych

Kolejnym momentem życia, w którym pojawia się zagrożenie trądzikiem, jest przedział czasowy pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Wówczas najczęściej występuje trądzik różowaty. Przebiega on nieco inaczej niż trądzik młodzieńczy, ale niemniej oszpeca nasze twarze.

Całe życie grozi nam też trądzik wywołany. Ten typ trądziku może wywołać kontakt z niektórymi związkami organicznymi (np. oleje stosowane w przemyśle lub kosmetyki) oraz z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tej sytuacji sterydy.

Jak pozbyć się pryszczy w poszczególnych typach trądziku?

Trądzik w każdej postaci leczy się w zasadzie podobnie, ale postępowanie w przypadku trądziku wywołanego skupia się przede wszystkim na zastosowaniu środków profilaktycznych w formie ograniczenia kontaktu z substancjami, które trądzik wywołały. Trądzik młodzieńczy, jeśli przebiega intensywnie, leczy się bardzo często antybiotykami i retinoidami. Podobnie jest leczony trądzik różowaty, ale w odniesieniu do tego typu trądziku bardzo istotną rolę ogrywa głównie profilaktyka to znaczy działania mające za cel zatrzymanie postępujących zmian skórnych.