Nieestetyczne wypryski w okolicach twarzy czy dekoltu to koszmar niejednego nastolatka. Za niechciane zmiany skórne odpowiedzialna jest niezwykle uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, zwana trądzikiem. Przypadłość najczęściej dotyka ludzi w wieku dojrzewania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Przyczyny pojawiania się trądziku młodzieńczego

Za tworzenie się pryszczy zwykle odpowiadają hormony – androgeny. Hormony te pobudzają się właśnie w czasie dojrzewania, co niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, produkują nadmierną ilość łoju, co prowadzi do tworzenia się wyprysków. Trądzik młodzieńczy występuje najczęściej na twarzy, jednak nie jest to reguła, bowiem może występować również w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.

U młodych ludzi trądzik może jednak brać początek także z innych przyczyn. Wśród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, odpowiedź organizmu na branie leków lub nieodpowiednie dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zatykaniem gruczołów łojowych i w efekcie powstawaniem trądziku.

Jakie są objawy trądziku i jak go zwalczać

Trądzik przybiera postać zaskórników, zaczerwień skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają tworzyć się nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których w licznych przypadkach pozostają nieestetyczne blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już bardzo trudne i wymaga specjalistycznych kuracji.

W leczeniu trądziku ważna jest jego odpowiednia diagnostyka, dlatego warto skonsultować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie opiera się na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Z kolei, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często używać izotretynoinę, która wspomaga zmniejszyć ilość wydzielanego sebum i mikroorganizmów.

Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego używa się w głównej mierze maści, kremów oraz żeli, zawierających w składzie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które borykają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują zwykle kurację doustną. Kuracja opiera się na braniu określonych antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, medykamentów przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W pewnych przypadkach sprawdzą się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.