Trądzik jest zmorą wielu nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, z których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki oraz suplementy diety. Dobrze jest jednak co jakiś czas dać skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować powalczyć z tą przykrą dolegliwością sprawdzonymi domowymi metodami.

Walcząc z bakteriami
Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiedzialne są bakterie, namnażające się w zablokowanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do tworzenia się uciążliwych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach jest co prawda bardzo nieprzyjemny, jednak czosnek wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, więc jest dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, omijając okolice oczu. Zmywa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na buzię stosuje się lekki krem nawilżający albo matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa też picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, by drożdże były rozpuszczane we wrzątku, ponieważ zanim je wypijemy muszą być one martwe. Martwe drożdże są bowiem doskonałym źródłem witamin z grupy B, których niedobór często prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i tworzenia się niedoskonałości i wyprysków skórnych. Jeśli jednak drożdże zostaną rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, zaczną one pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, dodatkowo pogarszając stan skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą trzeba pić każdego dnia po jednej łyżce rano i wieczorem.

Peeling z soli
Efektywną walkę z trądzikiem ułatwia także systematyczne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwe komórki naskórka i zmniejszają ryzyko zablokowania porów. Domowy peeling można uzyskać z połączenia łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy albo kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy dobrze wymieszać i nałożyć na twarz. Po nałożeniu należy wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, pilnując, żeby nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Na koniec twarz myje się letnią wodą i nakłada się na nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy też pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest ono ważne zwłaszcza w przypadku wszystkich, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Twarz można przecierać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mieszanka taka posiada właściwości łagodzące oraz ściągające, dzięki czemu pomaga również niwelować niedoskonałości i ropne wypryski i łagodzić ból towarzyszący ich pojawianiu się się na twarzy.